Bize Ulaşın

5510 Sayılı Kanun’dan Doğan İndirim – SGK Teşvikleri

5510 Sayılı Kanun kapsamında sağlanan SGK Teşvikleri ile işçi çalıştıran işverenlerin bazı indirimlerden yararlanmaları amaçlanmaktadır. Kanun kapsamında işçi çalıştıran işverenlere malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerine denk gelen tutardan işveren kısmına ait 5 puanlık indirim Hazine tarafından karşılanmaktadır. Pek çok işveren için avantajlı olan bu SGK Teşviki için belli başlı koşulların karşılanması gerekmektedir.

5510 Sayılı Kanun’dan Doğan İndirim Yaralanma Şartları Nelerdir?

SGK Teşvikleri kapsamında 5 puanlık indirim hakkı sunan bu teşvik hem işveren hem de işçi tarafından bazı koşulların sağlanmasını gerekli kılmaktadır. Bu çerçevede aşağıda sıralanan koşulların karşılanması durumunda 5 puanlık indirim için gerekli başvurular yapılabilmektedir.

İşverenin;

  • Aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal sürelerde verilmesi gerekmektedir,
  • Kayıt dışı sigortalı istihdamı olmamalıdır,
  • Herhangi bir borcu bulunmamalıdır,
  • İş yeri bazında prim borçları değerlendirmesi dikkate alınacaktır,
  • İşçinin ihale konusu olmayan bir işte çalıştırılması gerekmektedir.

Yukarıdaki koşulları sağlayan işverenlerin SGK Teşviki için başvurularını yapması ve indirim hakkı elde etmesi mümkündür. Bu başvurular bağlı bulunan SGK Müdürlüğü nezdinde yapılmalıdır.

Prim Borçlarına Ait Yapılandırma veya Taksitlendirme SGK Teşvikini Etkiler mi?

SGK tarafından koşulu sağlayan işverenlere sunulan 5 puanlık indirim avantajı değerlendirildiğinde borcu bulunmaması şartı aranmaktadır. Ancak burada ifade edilen borç yapılandırma, tecil ya da taksitlendirme durumlarını kapsamamaktadır. Yani yapılandırılmış borcu bulunan işverenlerin diğer koşulları sağlaması durumunda 5 puanlık indirimden faydalanması mümkündür. Fakat yapılandırmanın bozulması durumunda bu durumun gerçekleştiği ayı takip eden aydan itibaren indirim hakkı ortadan kalkacaktır.

Kamu Kurumları 5510 Sayılı Kanun’dan Doğan İndirimden Faydalanabilir mi?

Genel bütçe kapsamında kabul edilen daireler, katma bütçeli daireler, fonlar, belediyeler, il özel idareleri, sosyal güvenlik kurumları, bütçeden yardım alan kuruluşlar ve daha pek çok kurum kamu idaresinin bir parçası olarak kabul edildiğinden 5 puanlık indirimden faydalanamamaktadır. Bu kapsamda 5 puanlık indirimin genel itibarıyla özel işletmelerde uygulanması söz konusu olmaktadır. Ek olarak vakıflar tarafından kurulan yükseköğretim kurumları ve okul aile birlikleri tarafından çalıştırılan sigortalıların 09.12.2016 tarihi itibarıyla beş puanlık indirimden faydalanmaları mümkündür.

5510 Sayılı Kanun’dan Doğan İndirim Tutarı Ne Kadar?

5510 Sayılı Kanun’dan Doğan İndirim her yıl değişen SGK primleri nedeniyle tutar üzerinde değil oransal olarak belirlenmektedir. Bu kapsamda işverenlerin ödedikleri tutar üzerinden %5 indirim yapılmasıyla birlikte avantajlı bir durum ortaya çıkacaktır.

Siz de beş puanlık indirim kapsamında SGK ödemelerinde avantaj elde etmek mi istiyorsunuz? O halde bizimle iletişime geçerek SGK Teşvikleri ile alakalı bütün merak ettiklerinizi cevaplandırmaya başlayabilirsiniz. Profesyonel ekibimizle ihtiyaç duyduğunuz desteği almanızı sağlayacağız.

Destek çağrısı yap.
Öğrenmek istiyorum!
Eğitim ve yardım merkezini ziyaret edin.
Uzman birine ihtiyacım var!
Size en yakın, en uygun iş ortağını bulun.
Satın almak istiyorum!
Not bırakın, sizi arayalım.
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?