Bize Ulaşın

E-Tahsilat nedir? E-Tahsilat İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Tahsilat nedir?
 E-tahsilat, online ödeme araçları; kredi kartı, banka kartı, sanal kredi kartı vb. yoluyla carilerinizden tahsilat yapabilmeniz için gerekli bir sistemdir.

E-Tahsilat Nasıl Yapabilirim?

Elektronik ortamda ödeme, kâğıt içermeyen her türlü ödemedir. E-tahsilatın gerçekleştirilebilmesi için elektronik ödeme yöntemleri incelenmelidir. Bu ödeme yöntemleri arasında kredi kartları, banka kartları ve ACH ağı bulunur. ACH sistemi otomatik ödeme, doğrudan para yatırma ve e-çeklerden oluşmaktadır.

Elektronik ödeme yöntemleri için üç işlem türü bulunmaktadır;

Müşteriden Satıcıya Tek Seferlik Ödeme Yöntemi: E-ticaret sitesinde online alışveriş yaptığınızda, bir defaya mahsus müşteriden satıcıya ödeme yaygın olarak kullanılır. Bazı web sitelerinde kredi kartı yerine e-çek tercih edebilirsiniz. E-çek ile ödeme yapmak için hesap numaranızı, bankanızın yönlendirme numarasını yazın. Satıcı, müşterinin bankası aracılığıyla ödemeye izin verir ve bu banka daha sonra bir EFT başlatır veya bir çek yazdırır ve satıcıya postalar.

Müşteriden Satıcıya Tekrarlanan Ödeme Yöntemi: Bu tür ödeme şekli genellikle telefon şirketleri, araba sigorta şirketleri ve kredi yönetim şirketleri tarafından sunulur. Bazı uzun vadeli sözleşmeler (spor salonları veya dijital olarak satın alınan kurs merkezlerindekiler gibi) bu tür otomatik ödeme planını gerektirir.

Otomatik Bankadan Satıcıya Ödeme Yöntemi: Bu ödeme yöntemini kullanmak istiyorsanız bankanızın online fatura ödemesi adlı bir hizmet sunması gerekir. Bankanızın web sitesine giriş yaptıktan sonra satıcının bilgilerini girersiniz ve bankanıza faturanızı ödemek için hesabınızdan elektronik olarak para transfer etmesi için yetki verirsiniz. ( doğalgaz elektrik, telefon faturasını otomatikleştirme gibi.)

İşletmem için e-tahsilat/online tahsilat çözümümü nasıl bulabilirim?

 İşletmeler için güncel olarak birçok e-tahsilat çözümü bulunuyor. Bunları sitenize entegre etmek amacıyla belli bir hizmet bedeli ödemeniz gerekiyor. Belirttiğimiz online ödeme yöntemlerinden yola çıkarak sizin için uygun olanını sunan bir firmayla anlaşma sağlayabilirsiniz.

 

E-Tahsilat Yapmak Güvenli Mi?

Elektronik ödemeler, günümüzde mahremiyet ve kimlik bilgileri hırsızlığı yüzünden insanlar tarafından endişe duyulmaktadır. Bu konuda kişisel bilgilerinizin yanlış taraflara geçmesini engellemek için birçok güvenlik önlemi günümüzde mevcuttur.

 Online ödemeleri web site içerisinde yapmayı tercih ettiğinizde, yapmanız gereken ilk adım güvenli bir sunucu kurmaktır. Bu,  davetsiz kişilerin gizli bilgileri ele geçirmesini zorlaştırmak için şifreleme kullanan bir bilgisayardır. Verileri şifrelemek amacıyla Secure Socket Layer (SSL) teknolojisi kullanılır. SSL sertifikası için internetten başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca PCI-DSS sertifikasına sahip e-tahsilat sunucularıyla anlaşmanız tahsilatlarınız güvence altına alınabilmesi için önerilir.

 

E-Tahsilatta para ne zaman hesabıma aktarılır?

E-Tahsilatta para aktarma anlaştığınız firmaya göre sizden kesilecek komisyon oranları ve süreleri değişkenlik gösterebilmektedir.

 

Destek çağrısı yap.
Öğrenmek istiyorum!
Eğitim ve yardım merkezini ziyaret edin.
Uzman birine ihtiyacım var!
Size en yakın, en uygun iş ortağını bulun.
Satın almak istiyorum!
Not bırakın, sizi arayalım.
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?