Bize Ulaşın

E-Ticaret Nasıl Yapılır? E-Ticaret Nedir?

      1995 yılında tüm dünyada internet kullanımının yaygın hale gelmesiyle oluşan ürün mal ve hizmetlerin alış, satış, ödeme, reklam gibi ticaretin dijital elektronik ortamda gerçekleştirilmesine e ticaret(elektronik ticaret) denir.

E-ticaret küçük ve orta ölçekli işletmeler için daha çok ön plana çıkmasına, ürünlerini sergilemesine, daha çok tüketiciye ulaşması için avantaj sağlamaktadır.

Büyük firmalar ve işletmeler için daha kolay daha basit daha çözülebilir bi ortam sağlar, müşterilerle doğrudan sağlıklı ilişki yürütmesi için avantaj sağlamaktadır.

E- Ticaretin Amacı

Kullanıcıların ürün ve hizmetleri daha kolay ulaşabilmesini sağlar. Binlerce kullanıcı ve üreticileri birleştirir böylece pazaryeri canlılık ve verimliliği arttırır. İşinizle ilgili işlemleri tek bir merkezde toplar ve bağlantıları hızlandırır. Pazarlama alanınızı genişletir daha çok kitleye hitap etmenizi sağlar. Size zaman ve para tasarrufu sağlar.

     E-ticaret ya da elektronik ticaret, 21. yüzyılın en önemli olgularından bir tanesi olarak insan yaşamını değiştirmeye devam ediyor. İnsanlığın var oluşundan bu yana süre giden alışveriş ilk dönemlerde barter sistemi ile gerçekleşirken zamanla değişmiştir. Teknolojinin gelişmesi ile alışverişin artık bir tek tıka bağlı olduğu dünyamızda insanların internet aracılığı ile yaşamını devam ettirdiği görülüyor. Peki, insan yaşamının ayrılmaz bir parçası olan e-ticaret nasıl yapılır?

     Teknolojiye ayak uydurmak isteyen ve bu sayede yeniliklere kapı aralamayı arzu eden hemen her marka dijital bir mağaza açarak yeni ufuklara yelken açar. Yeniliklere ayak uydurmak ve daha geniş kitlelere ulaşmak adına gerekli olan e-ticareti kullanmak yetmez. Bu kavramı doğru bir şekilde ele almak ve başarılı olmak adına belli başlı araçları harekete geçirmek gerekir. E-ticaret entegrasyonları ve mikro muhasebe programı gibi pek çok detayı içine alan kapsamlı sürece gelin daha yakından bir göz atalım!

E-ticaret Yapmak için Nelere İhtiyacınız Var?

E-ticaret, bir online mağaza açmak ve ürünleri bir liste şeklinde sıralamaktan çok daha fazlasıdır. Bu nedenle aşağıdaki detaylara odaklanmak e-ticarette daha başarılı olmanın anahtarı olacaktır!

Ürüne ve Sektöre İyi Karar Vermelisiniz

Ürün ve sektör seçimi bir e-ticaret markası için en önemli ve değerli konulardan bir tanesidir. Özellikle boşluğun çok büyük olduğu bir sektöre giriş yaparak kısa sürede para kazanmak mümkündür. Niş bir sektör bulmak adına iyi araştırma yapmalı ve kısa sürede para kazanmaya başlamalısınız. Rekabetin çok fazla olduğu alanlara girişmek size sadece zaman kaybettirir.

Sermaye Planlaması Yapmalısınız

E-ticaret nasıl yapılır diye soruyorsanız önce cebinizde belirli bir sermayeye sahip olmanız gerekir. Çünkü sermaye olmaksızın bir işe girişmek sizi uzun vadede büyük sorunlarla karşı karşıya bırakabilir. E-ticarete başlamak adına en azından kuruluş sermayesine sahip olmalısınız. Ürün tedarik ve lojistik süreçlerini aksatmayacak oranda sermayeniz varsa e-ticarette başarılı olmanız için bir engeli daha aştınız demektir.

Reklam ve Pazarlama Çalışmaları Yapmalısınız

Reklam ve pazarlama yeni kurduğunuz markanın daha fazla insana ulaşması adına gereklidir. Çünkü henüz adı duyulmamış bir markanın insanlara ürün vaat etmesi ilk etapta güvenilir bir durum ortaya çıkarmaz. Bu nedenle de yapılması gereken en önemli şey reklam ve pazarlamaya bütçe ayırarak marka bilinirliğini arttırmak olacaktır.

Pazaryerlerinde Görünür Olmak

E-ticarette yer almak ve belki de başarılı olmak adına önemli aşamalardan bir tanesi pazaryerlerinde görünür olmaktır. Tüketicilerin önemli bir kısmı satın alacakları ürün için Hepsiburada, Trendyol, Gittigidiyor ve N11 gibi büyük pazaryerlerini tercih eder. Bu pazaryerlerinin tercih edilmesinde asıl neden ürün bulma kolaylığı ve güvendir. Peki, siz bu avantajları yakalamak istiyor musunuz? Elbette istiyorsunuz! Gelin nasıl yapacağınıza bakalım!

Pazaryeri Entegrasyonu ile Ürünlerinizi Daha Kolay Yönetin

Pazaryerlerinden bir tanesine kayıt olup bütün ürünlerinizi yüklemenin dünyanın en zor durumlarından bir tanesi olduğu açık. Yüzlerce hatta binlerce ürünü detayları ile pazaryerine eklemek ve her seferinde kontrol etmek oldukça zor. Bunu gerçekleştirmek adına Neprotech pazaryeri entegrasyonu çözümlerinden faydalanabileceksiniz.

Neprotech tarafından size özel tasarlanan yapı sayesinde pazaryerlerine ürünlerinizi daha kolay entegre edebilecek ve farklı pazaryerlerinden gelen siparişleri tek bir yerde görüntüleyeceksiniz. Satışını gerçekleştirdiğiniz ürün için Trendyol kargo takip sistemine girip izlemek yerine pazaryeri entegrasyon panelinden bütün hareketleri kontrol edebileceksiniz. Peki, tek avanta bu mu? Elbette hayır!

Stok ve İndirimleri Tek Bir Yerden Yönetin!

5-10 tane pazaryerinde satış yapıyorsunuz ve elinizde kalan son ürün satıldı. Bu ürünün stok bitti olarak işaretlenip satışa kapatılması için 10 farklı sayfaya girip güncelleme yapmak ne kadar zor değil mi? Üstelik bu ürünün her gün onlarca olduğunu düşündüğünüzde vaktinizin önemli bir kısmı sayfalar arasında gezinip güncelleme yapmakla geçecek.

Neprotech bu zorlukları ortadan kaldırarak entegrasyon firmaları arasında farkını hissettiriyor. Pazaryerlerindeki bütün ürünlerinizi tek bir panelde kontrol etme şansı sağlayarak pazaryeri entegrasyon sistemi ile zamandan tasarruf sağlıyor. Bu tabii ki sadece zamandan tasarruf sağlamıyor. Müşteri memnuniyetinin artmasına ve dolaylı yoldan satış grafiklerinin de fırlamasına kapı aralıyor.

Destek çağrısı yap.
Öğrenmek istiyorum!
Eğitim ve yardım merkezini ziyaret edin.
Uzman birine ihtiyacım var!
Size en yakın, en uygun iş ortağını bulun.
Satın almak istiyorum!
Not bırakın, sizi arayalım.
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?