Bize Ulaşın

E-TİCARET TÜRLERİ NELERDİR?    
Günümüzde e-ticaret vasıtasıyla çeşitli ticaret türleri ortaya çıkmıştır. Satılan ürüne göre ve taraflarına göre ticaret türleri olarak iki bölüme ayrılır.

SATILAN ÜRÜNE GÖRE E-TİCARET TÜRLERİ
Dolaylı ve doğrudan e-ticaret olmak üzere ikiye ayrılır.
1)Doğrudan E-Ticaret
Fiziksel olmayan, dijital ortamda pazarlanabilen ve online olarak ürün alımı yapılması doğrudan e-ticaret olarak tanımlanır. Müzik satın alma, bilgisayar programları, uygulama içi satın alma, ücretli uygulamalar doğrudan e-ticaret örnekleridir.

2)Dolaylı E-Ticaret
E-Ticaret sitelerinden herhangi bir ürünü almanız ödeme yapmanız, satıcıya iletilmesi ve kargolanması,  kuryeler aracılığı ile size iletilmesi dolaylı e-ticaret olarak tanımlanır.


  TARAFLARINA GÖRE E-TİCARET TÜRLERİ 

Taraflarına göre e-ticaret modelleri kısaca B2B, B2C, C2C, B2G, B2E ve M2M olarak adlandırılmaktadır. Her E-ticaret yapan şirket, bu modellerden en az birini kullanmaktadır.

B2C (BUSİNESS TO CONSUMER): İşletmeden
 tüketiciye yapılan e-ticaret türüdür. Hepsiburada, N11, Amazon, Trendyol gibi e-ticaret siteleri bunlara örnektir.

B2B(BUSİNESS TO BUSİNESS):
İşletmeden işletmeye yapılan e-ticaret türüdür. Perakende toptancılarla işletmeler bu e-ticaret türüne girer. Alibaba.com bu e-ticaret türüne örnektir.

C2C (CONSUMER TO CONSUMER): Tüketiciden tüketiciye yapılan e-ticaret türüdür. Letgo, Dolap, Gardrops gibi ikinci el uygulamaları bu e-ticaret türüne girer.

B2G (BUSİNESS TO GOVERNMENT): İşletmeden devlete yapılan e-ticaret türüdür. Kamu kurumlarının e-ihale açması işletmelerin dijital ortamda teklif vermesi buna örnek e-ticaret türüdür.

B2E (BUSİNESS TO EMPLOYEE): İşletmelerin çalışanlarına sağlamış olduğu e-ticaret uygulamasıdır. Giyim mağazasının elde kalan ürünlerinin sadece çalışanların çevrimiçi olduğu bir alanda kampanya dâhilinde internet ortamında satması bu e-ticaret türüne örnektir.

M2M (MACHİNE TO MACHİNE): Bu e-ticaret türü günümüzde değil gelecekte olması planlanıyor. Makineler arası ticaret olarak tanımlanıyor.  Fabrikada üreten bir makinenin azalan hammaddenin siparişi makine tarafından verilmesi ya da buzdolabında azalan domates için buzdolabının sipariş vermesi M2M e-ticaret türüne örnektir.

Destek çağrısı yap.
Öğrenmek istiyorum!
Eğitim ve yardım merkezini ziyaret edin.
Uzman birine ihtiyacım var!
Size en yakın, en uygun iş ortağını bulun.
Satın almak istiyorum!
Not bırakın, sizi arayalım.
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?