Bize Ulaşın

2022 Yılı Nisan ayından itibaren uygulanan yürütme ve sorumluluğu Milli Eğitim Bakanlığı’na ait,

Ödemesi İşsizlik Sigortası Fonu Tarafından Yapılan,

Çalışanların bilgi ve tecrübelerini arttırmak amacıyla düzenlenen ve program bitiminde Ustalık Belgesi alabilme imkanı sağlayan süreli Eğitim Programıdır.

İşletmenizde en az Lise, Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans mezunu çalışanlarınız Ustalık Telafi Programına dahil edilebilmektedir.

İlkokul, ortaokul mezunu ve yabancı uyruklu çalışanlar ile birlikte stajyerler Ustalık Telafi Programı kapsamı dışında kalmaktadır.

Mezun olduğu alan ve bölüm ile işletmenizde çalıştığı alan/bölüm arasında farklılık arz eden çalışanlarınızı program kapsamına dahil edebileceğiniz gibi,

Örneğin; Muhasebe mezunu bir çalışan işletmede satış pazarlama sorumlusu olarak çalışmaktadır.

İşletmenizde, farklı alan ve bölümlerde görev alan çalışanlarınız arasında karşılıklı olarak bilgi ve tecrübelerini arttırmak amacı ile program düzenleyebilirsiniz

Örneğin; Muhasebe sorumlusu, insan kaynakları ile ilgili bilgi ve tecrübesini arttırmak istiyor.

Programa dahil olacak işletmeler her 40 çalışanı için en az 1 usta öğretici belirlemesi gerekmektedir. Usta öğretici teşvik süresi boyunca (6,5 Ay) işten ayrılmamalıdır.

Seçilecek usta öğretici adayı meslek liseleri için en az dört yıllık Lise, Lisans ya da Yüksek Lisans mezunu kişilerden seçilmelidir.

Ayrıca usta öğretici adayı mezun olduğu alan/bölüm transkript içeriği, işletme faaliyeti ile uyumlu olmalıdır.

İşletme tarafından belirlenen usta öğretici adayları Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir okulda 1 saatlik 60 soruluk sınava tabi olacaktır.

Sınav soruları daha önce çıkmış sorulardan oluşacağından sınava girecek usta öğretici adaylarının bir çoğu sınavı geçmektedir.

Sınavı başarı ile tamamlayan adaylar usta öğretici belgesi almaya hak kazanacaktır.

Usta öğreticinin işten ayrılması durumunda yapılan bu işlemler tekrarlanacaktır.

Çalışanı Usta Öğretici Belgesi almaya hak kazanan işletmeler programa dahil edilecek diğer çalışanları için aşağıda belirlenen evrakları hazırlamaları gerekmektedir.

  • Vesikalık Fotoğraf
  • SGK İşe Giriş Bildirgesi
  • Kimlik Ön Arka Fotokopi
  • E-Devlet Üzerinden Alınmış Mezuniyet Belgesi (2008 Öncesi Mezun Çalışanların Noter Onaylı Aslı Gibidir Diplomaları)
  • E-Devlet Üzerinden Alınmış Yerleşim Belgesi

Milli Eğitim Bakanlığı programa dahil olan çalışanların, işletmedeki kurs süresi boyunca (27 Hafta) çalışma sürelerini eğitim kapsamında değerlendirdiğinden ayrıca eğitim düzenlenmeyecektir.

Başvuru işlemleri sonrası Usta Öğreticinin sınava girdiği okuldan bir yetkili işletmeyi ziyaret ederek programı bir kez yerinde denetleyecektir.

Ustalık Telafi Programı kapsamında başvuru işlemleri yapılan çalışanların, cari dönem hizmet listesi dökümleri Neprotech tarafından incelenerek mal müdürlüğünden ödeme talepleri yapılmaktadır.

Her ayın 20’sinde ödemeler işletme banka hesabına nakit olarak yatacaktır.

Hizmet listesi kontrol edilmeyen işletmelerin ödemeleri banka hesaplarına yatmamaktadır.

Belirtilen şartları sağlayan, başvuru evrakları mevzuata uygun hazırlanan İşletmeler teşvik kapsamındaki her personeli İçin asgari Ücretin ½’si kadar ( 4.250,00 TL ) 6,5 Ay süre İle toplamda 27.625,00 TL hibe teşvik almaya hak kazanacaktır. Bu hibe teşvik Teknopark teşvikleri gibi farklı teşviklerin alınmasına yada alınmaya devam edilmesine engel değildir.

Örnek Tablo

10 Çalışan  =     276.250,00 TL

20 Çalışan  =     552.500,00 TL

50 Çalışan  =  1.381.250,00 TL

70 Çalışan  =  1.933.750,00 TL

100 Çalışan  =  2.762.500,00 TL

Temmuz Ayında Artması Beklenen Asgari Ücret Tutarına Göre Teşvik Tutarı Artış Gösterecektir.

 

Programa dahil edilen çalışanlar başlangıç tarihinden itibaren 27 Hafta sonra (6,5 Ay) dahil oldukları eğitim kapsamında isteğe bağlı olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir okulda sınava girerek Ustalık Belgesi almaya hak kazanacaklardır.

Çalışanın sınavdaki başarı durumu işletmenin alacağı hibe teşvik durumunu olumsuz olarak etkilememektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu programdaki amacı çalışanın bilgi ve tecrübesini arttırarak alanında ustalık belgesini almasıdır.

18 Yaşından büyük erkek ve kadınlar programa dahil edilebilir.

Programa dahil edilen çalışanlar program devam ederken ya da program sonunda işten ayrılması durumunda ayrılan çalışanların yerine yeni bir personel istihdam etme zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Ayrıca program başladıktan işletmeye yeni katılan çalışanlarınızı şartları sağlamaları durumunda programa dahil edebilirsiniz. Ustalık Telafi Programında kursiyer sınırı bulunmamaktadır.

 

Ustalık Telafi Programı kapsamında teşvik kapsamına giren çalışanların ve usta öğretici adaylarının tespiti için tarafınıza gönderilecek şablonu doldurarak ücretsiz analiz hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Neprotech, İşletmeniz adına Ustalık Telafi Programı Kapsamında evraklarınızı mevzuata uygun bir şekilde hazırlamakla birlikte uygulama süreçlerinizi profesyonel olarak yönetecek, hibe teşvikleriniz işletme hesabına yatmadan masraf ve ön ödeme talebinde bulunmayarak hibe teşviklerinizi düzenli olarak almanızı sağlayacaktır.

Neprotech Ustalık Telafi Programı kapsamında hesabınıza yatacak aylık teşvik tutarı üzerinden %20 + kdv oranında hizmet bedeli fatura edecektir.

Destek çağrısı yap.
Öğrenmek istiyorum!
Eğitim ve yardım merkezini ziyaret edin.
Uzman birine ihtiyacım var!
Size en yakın, en uygun iş ortağını bulun.
Satın almak istiyorum!
Not bırakın, sizi arayalım.
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?